Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa na łamach wiosennegowy dania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”.
Z bieżącym wydaniem otrzymają Państwo w prezencie specjalny dodatek z zakresu implantoprotetyki – zbiór artykułów ukazujący postępowanie klinicznei laboratoryjne stosowane przez specjalistów z kraju i zagranicy. Zapraszam także do zapoznania się z fotorelacjąz targów Krakdent – serdecznie dziękuję wszystkim, którzy
odwiedzili nasze stoisko.
W numerze odnajdą Państwo dwa artykuły z zakresu ortodoncji – kontynuację cyklu o aparacie Ostrowskiego
oraz fotorelację z zakresu wykonania aparatu Pendex.
Nie zabrakło tematu implantoprotetyki i wykorzystania cyfrowych technologii projektowania uzupełnień protetycznych – obszerne fotorelacje zawierają także zdjęcia pacjenta z pracą w jamie ustnej.
W dziale „Sprzęt i materiały” opracowany został temat bloczków CAD/CAM – kompozytowych i ceramicznych
– gorąco zachęcam do lektury.
Uwadze polecam także tekst opracowany przez Carolę Wohlgenacht. Autorka krok po kroku prezentuje opis
przywrócenia harmonijnego wyglądu linii uśmiechu za pomocą licówek, a przypadek kliniczny obrazuje bogata
dokumentacja zdjęciowa.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Protokół postępowania w złożonym przypadku pacjentki z bezzębiem.
Celem pracy jest przedstawienie wykonania laboratoryjnego zmodyfikowanego aktywatora otwartego I typu autorstwa dr. n. med. Janusza Ostrowskiego.
Pendex to aparat pomocniczy służący do dystalizacji górnych trzonowców z równoczesną poprzeczną rozbudową szczęki. Powstał na podstawie aparatu Pendulum. Artykuł przedstawia budowę, funkcjonowanie oraz zastosowanie aparatu Pendex i jego modyfikacje.
W pracy przedstawiono charakterystyki tribologiczne materiałów kompozytowych wykorzystywanych w protetyce oraz kompozytu Grandio zmodyfikowanego silseskwioksanami (POSS).
Celem cyklu artykułów jest przedstawienie czytelnikowi różnych materiałów protetycznych dostępnych w formie bloczków lub dysków do obrabiania za pomocą frezarek.